Az 

Eötvös Loránd Tudományegyetem
Társadalomtudományi Kar
Üzleti Kommunikáció és Marketing Tanszéke és a 
Márka- és marketingkommunikációs kutatócsoportja

megszervezi a

Marketingnyelvészet

című interdiszciplináris konferenciát.

Időpont:
2024. november 7-8.
Helyszín:
Eötvös Loránd Tudományegyetem 
Társadalomtudományi Kar 
Üzleti Kommunikáció és Marketing Tanszék
9700 Szombathely, Károlyi Gáspár tér 4.

A konferenciáról  

A Marketingnyelvészet interdiszciplináris konferencia előadásai a marketing és a nyelvészet határterületével foglalkoznak. A hagyományteremtő céllal, első alkalommal megrendezésre kerülő konferencia fókusza a két tudományterület közös pontjainak megtalálása: az aktuális trendek felvázolása mellett cél az interdiszciplináris kutatási terület magyarországi alapjainak lefektetése.

A két diszciplína találkozása szükségszerű: elsődlegesen ugyanis a nyelven keresztül és a nyelv segítségével gyűjtünk információkat termékekről, márkákról és szolgáltatásokról – ebből következik, hogy a nyelvről szerzett ismereteink segítségével sokkal hatékonyabbá tehetjük a marketingkommunikációt, így nyelv(észet)i ismeretek a gazdaság versenyképességét fokozhatják. A jól megfogalmazott nyelvi elemek, illetve marketingkommunikációs üzenetek a cégek számára versenyelőnyt jelentenek, míg az üzenetek nem megfelelő megfogalmazása el is riaszthat fogyasztókat. Kiemelten releváns a kapcsolat a zöld kommunikáció esetében: a gazdaság zöld átállásával, illetve a fenntarthatósággal kapcsolatos kommunikáció elősegítheti a környezetbarátabb termékek elterjedését és a fogyasztók fenntarthatósággal kapcsolatos tudatosságának növelését. 

A konferencia nyelve magyar és angol. A konferencia nyitott hazai és külföldi előadók számára egyaránt; külön üdvözöljük a témával kapcsolatban doktorandusz hallgatók előadásait.

–   Néhány lehetséges (de nem kizárólagos) tématerület: 
márkanevek, szlogenek, márkaasszociációk, reklámok nyelvezete, csomagolások nyelvi elemei, vállalatok nevei, PR-kommunikáció nyelvi kérdései, nyelvi tájkép gazdasági vonatkozásai, zöld kommunikáció nyelvi aspektusai, greenwashing, online marketingkommunikáció nyelv(észet)i kérdései, interkulturális kommunikáció és marketing kapcsolódási pontjai, üzleti kommunikáció, marketing szaknyelve, a kétnyelvűség marketingkommunikációval összefüggő kérdései, a magyar nyelv szerepe és használata marketingkommunikációs üzenetekben Magyarországon és határon túl, idegen nyelvi elemek használata marketingkommunikációs üzenetekben stb.
–  Gazdasági oldalról az előadások a gazdaság – ide értve a turizmust is – bármely területének vagy kérdéskörének nyelv(észet)i összefüggéseit vizsgálhatják; de emellett megjelenhetnek a társadalmi marketing és a nyelvtudomány kapcsolódási pontjai is.

Jelentkezési információk: https://sek.elte.hu/kozgazdint/ukmt/konferenciak-rendezvenyek/marketingnyelveszet2024

Konferenciafelhívás